Podstránky: Hospicové hnutí v ČR  | Kde najdete hospice?  | Ze života hospiců  | FAQ 


Hospicové hnutí v ČR

Kolébkou hospicového hnutí je Velká Británie, kde paní Cecily Saunders již v 60. letech minulého století založila první moderní hospic. Od té doby se hospicové hnutí ve světě šíří velmi rychle. V České republice byl první hospic otevřen v roce 1995 v Červeném Kostelci. Velkou zásluhu na jeho založení měla MUDr. Marie Svatošová, zakladatelka hospicového hnutí v ČR, která toto hnutí neúnavně rozvíjí a podporuje dodnes.

Po Hospici Anežky České v Červeném Kostelci následovalo patnáct dalších - Hospic Štrasburk v Praze Bohnicích, Hospic sv. Lazara v Plzni, Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě u Brna, Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích, Hospic na sv. Kopečku v Olomouci, Hospic sv. Alžběty v Brně,  Hospic Citadela ve Valašském Meziříčí, Hospic v Mostě, Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, Hospic sv. Lukáše v Ostravě, Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech, Hospic Smíření v Chrudimi, Hospic Malovická v Praze 4, Hospic Frýdek - Místek a Hospic sv. Zdislavy v Liberci. Dnes v České republice funguje celkem šestnáct lůžkových hospiců.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje alespoň 5 hospicových lůžek na každých 100 tisíc obyvatel, tzn., že po dostavbě libereckého hospice je v České republice aktuálně provozováno přes 90% potřebných lůžek. Lůžkový hospic už chybí pouze v kraji Karlovarském a na Vysočině.  
Hlavní navigace:


Zajímá Vás, jak se žije v českých hospicích?

Klikni a dozvi se více


Pouhá stokoruna pomůžeumírajícímu člověku prožít celý den bez bolesti

Našli jste zde potřebné informace?

Doporučte Umění doprovázet svým známým.

Zadejte Váš e-mail a doporučte tyto stránky